15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
Aktualności
Święto Flagi oraz Konstytucji 3 Maja.
02.05.2017
2 maja 2017 r. w koszarach 15 pułku przeciwlotniczego odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja.

 

 

   W obecności kompanii honorowej i pocztu sztandarowego uroczyście została podniesiona flaga państwowa na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Zgromadzonym na placu pododdziałom przedstawiono genezę obu świąt. Dowódca pułku płk Sławomir Kojło w swoim przemówieniu nawiązał do historii świąt obchodzonych uroczyście dopiero w wolnej i demokratycznej Polsce. Zaznaczył także, że flaga towarzyszy żołnierzowi każdego dnia a wypowiadane słowa „Stać na straży Konstytucji….”  są częścią roty przysięgi wojskowej, którą każdy żołnierz składa. Podziękował żołnierzom za codzienny trud i wysiłek, które to przyczyniają się do dobrego wykonywania zadań stojących przed pułkiem.

   Końcowym elementem uroczystego apelu była defilada pododdziałów.

   Po południu na terenie miasta odbyły się uroczystości organizowane przez Urząd Miasta w Gołdapi. Zapoczątkowane zostały przez uroczyste podniesienie flagi państwowej przez poczet flagowy 15 pułku przeciwlotniczego.

   Flaga – to symbol państwowości.

   Podstawowym aktem prawnym regulującym polskie symbole narodowe jest Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

   W ustawie z dnia 20 lutego 2004r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej w dodanym artykule 6a dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
   Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. 2 maja był dniem w Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym dniu przypada też rocznica z okresu II Wojny Światowej, gdy w 1945r. została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie flaga biało – czerwona, symbolicznie kończąc epokę okupacji nazistowskiej.

   Konstytucja 3 maja – Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku – ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą a na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.)nowoczesną spisaną konstytucją. Autorami Konstytucji 3 Maja byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłataj. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 Maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska.

 

GALERIA

 

Tekst: mjr Grzegorz Łapiński

Zdjęcia: mł. chor. Tomasz Witkowski, st. kpr. Henryk Żuk, szer Kamil Mazurkiewicz

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych