15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
Aktualności
Święto 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego
30.04.2018
27 kwietnia obchodzono święto 15 pułku przeciwlotniczego.

 

 

   Święto 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego ustanowiono Decyzją nr 74 Ministra Obrony Narodowej 4 sierpnia 1994 r. na dzień 7 maja w rocznicę powstania 15 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, którego chlubne tradycje pułk dziedziczy.

   Tegoroczne obchody święta pułku obchodzone były w sposób odmienny od poprzednich. Obchodzono je wcześniej gdyż od maja pododdziały pułku rozpoczynają zgrupowanie poligonowe. Zapoczątkowały je I Otwarte Mistrzostwa Gołdapi w biegach na orientację, które odbyły się 21 kwietnia. 23 kwietnia kompania honorowa ze sztandarem pułku wraz z dowódcą pułku płk Kojło uczestniczyła w uroczystym apelu w 2 dywizjonie przeciwlotniczym w Elblągu. Tam zorganizowano dzień otwartych koszar, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież z elbląskich szkół i przedszkoli. W trakcie uroczystego apelu dowódca pułku w obecności Prezydenta Elbląga i przedstawicieli jednostek elbląskiego garnizonu wręczył wyróżniającym się żołnierzom dywizjonu listy gratulacyjne oraz pisma pochwalne ze zdjęciem wyróżnionego żołnierza na tle sztandaru  wojskowego. Najlepsi żołnierze otrzymali także Tytuł z odznaką Wzorowy Żołnierz i Wzorowy Dowódca.

   Zasadnicze uroczystości obchodów święta pułku odbyły się w dniach 26 i 27 kwietnia. 26 kwietnia od wczesnych godzin porannych bramy koszar otwarto dla zwiedzających. Licznie przybyłe grupy dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół z zaciekawieniem oglądali zgromadzony sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu pułku. Ze swoim sprzętem przybyli także żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 11 Pułku Artylerii z Węgorzewa, 14 dywizjonu artylerii przeciwpancernej z Suwałk, Wydziału Żandarmerii Wojskowej
z Bemowa Piskiego, Policji Państwowej z Gołdapi i Straży Granicznej. Grupy dzieci szczególnie z miejscowości pobliskich odwiedziły także Salę Tradycji pułku. Następnego dnia w kościele pw. Św Leona i Bonifacego w Gołdapi odbyła się msza św. w intencji  żołnierzy pułku. O godz. 10.00 na Palcu Zwycięstwa w Gołdapi rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Na trybunie zgromadzili się goście przybyli na uroczystość. Byli min. Zastępca Dowódcy Szef  Sztabu 16DZ gen. bryg. dr. Stanisław Kaczyński, gen. bryg. Jan Rydz – dowódca 1 Brygady Pancernej oraz dowódcy jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej . Przybyli także włodarze powiatu i miasta, Starosta p. Andrzej Ciołek, Burmistrz Gołdapi p. Tomasz Luto wraz z przedstawicieli rad powiatu
i miasta. Nie zawiedli byli dowódcy pułku płk w st. spocz. Władysław Frydrych, płk rez. Witold Kałamarz, płk. rez. Andrzej Matuszak oraz wiele delegacji szkół i przyjaciół pułku a także byli żołnierze pułku. Po przyjęciu meldunku przez dowódcę pułku i podniesieniu flagi państwowej nastąpił moment wręczenia wyróżnień przodującym żołnierzom i pracownikom resortu. Mianowanie do stopnia majora otrzymał kpt. Piotr Predko. Wyróżnień żołnierze i pracownicy otrzymali pisma pochwalne ze zdjęciem wyróżnionego żołnierza na tle sztandaru jednostki i listy gratulacyjne. Następnie dowódca pułku w swoim przemówieniu podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom za dotychczasowy trud i wysiłek, oraz życzył powodzenia w dalszej służbie i pracy. Włodarze miasta podkreślali wspólnie o wielkiej roli jednostki w życiu powiatu i miasta i o dużym szacunku jakim darzą żołnierzy pułku. Natomiast Zastępca Dowódcy 16 DZ gen. bryg. Stanisław Kaczyński  zaznaczył, że pułk posiada bogatą historię i należy do przodujących jednostek w strukturze dywizji. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów pułku oraz po raz pierwszy w historii miasta defilada sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu pułku oraz jednostek przybyłych na obchody święta tj. 15 GBZ, 11 pa oraz 14dappanc. Na Placu Zwycięstwa trwały także pokazy uzbrojenia wojskowego i sprzętu policji oraz wystawiono stoiska promocyjne jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Suwałk, które odwiedzili mieszkańcy Gołdapi i turyści odwiedzający ten region kraju.

 

GALERIA

 

Tekst: mjr Grzegorz ŁAPIŃSKI

Zdjęcia: mł. chor. Tomasz WITKOWSKI, st. kpr. Henryk ŻUK, szer. Kamil MAZURKIEWICZ, p. Katarzyna KRACZAJ

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych