15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
Aktualności
Wizyta Szkoły Podstawowej nr 1
15.05.2018

 

 

 

  Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju trwają przygotowania do obchodów tej ważnej dla każdego Polaka rocznicy. Jest to więc szczególna okazja do refleksji o uniwersalnych wartościach, takich jak na przykład patriotyzm.

   O patriotyzmie można mówić w wielu miejscach. Wydaje się jednak, że wojsko to jedna z tych instytucji, gdzie hasła miłości do ojczyzny i szacunku dla symboli narodowych brzmią najpełniej i najbardziej wiarygodnie. Wychodząc z tego założenia, zaprosiliśmy do naszego pułku młodzież szkolną na szczególne lekcje historii, tradycji i patriotyzmu. Z zaproszenia skorzystały klasy siódme (VIIA i VIIB -  w liczbie ponad trzydziestu uczniów) ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi. Zajęcia odbyły się w poniedziałek  14 maja w Klubie Wojskowym, a prowadzili je: Agnieszka Stańczak, Jolanta Buraczewska i mjr Grzegorz Łapiński.

   Zajęcia rozpoczęliśmy od zaproszenia do … biblioteki. To właśnie w tym miejscu duch narodowy i ponadnarodowy zadomowił się wręcz na stałe - w klasyce literatury pięknej. Niejako „przy okazji” przypomnieliśmy młodzieży o idei Narodowego Czytania, która to akcja ma w tym roku niecodzienny charakter. Para Prezydencka zachęca bowiem do czytania przez cały rok „Antologii Niepodległości”, na  której kształt złożyły się 44 ważne dla polskiego dziedzictwa utwory (lub ich fragmenty). W bibliotece można aktualnie obejrzeć wystawkę złożoną z większości tekstów.

   Kolejnym punktem zajęć z edukacji patriotycznej była prezentacja poświęcona symbolom narodowym: barwom, hymnowi i godłu Rzeczypospolitej Polskiej. Jej dopełnienie stanowiła wizyta młodzieży w Sali Tradycji, gdzie symbolika narodowa splotła się w naturalny sposób z symboliką wojskową. Szacunek dla wartości jednostkowych, narodowych i ponadnarodowych był też treścią wizyty w Sali Weterana, gdzie młodzież z przejęciem słuchała opowieści o misji polskich żołnierzy poza granicami kraju oraz zwyczajach panujących w państwach Islamu. 

 

Tekst: p. Agnieszka STAŃCZAK
Zdjęcia: szer. Kamil MAZURKIEWICZ

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych