15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
Aktualności
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa
01.06.2018
29 maja jak co roku od 2012 r. we wszystkich jednostkach wojskowych obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa . W 15.pplot ten dzień jest uroczyście obchodzony.

   We wtorkowe przedpołudnie na placu apelowym pułku odbył się uroczysty apel z okazji obchodów tego doniosłego święta. Po podniesieniu flagi państwowej  przy dźwiękach Hymnu państwowego szef sekcji wychowawczej przedstawił genezę święta. Minutą ciszy uczczono pamięć żołnierzy pułku poległych w czasie wykonywania zadań poza granicami kraju w Iraku I Afganistanie. Dowódca pułku płk dypl. Sławomir Kojło w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie tego święta w życiu każdego uczestnika misji. Zaznaczył, że duża liczba żołnierzy pułku uczestniczyła i uczestniczy w wielu misjach poza granicami kraju. Przypomniał także o wielkim poświęceniu w wykonywaniu zadań przez żołnierzy pułku w trakcie wykonywania zadań mandatowych. Z wielką dumą zaznaczył,  że zawsze po zakończeniu misji i  powrocie do kraju on i jego poprzednicy otrzymywali od dowódców kontyngentów same pochwały za wysokie zaangażowanie żołnierzy pułku w wykonywaniu zadań. Świadczy to  o dobrym wyszkoleniu  żołnierzy pułku. Uroczysty apel zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów pułku.

   Delegacja żołnierzy pułku z dowódcą pułku na czele udała się na cmentarz komunalny w Gołdapi  na groby żołnierzy poległych w misjach gdzie wystawiono posterunek honorowy i złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W garnizonie Elbląg delegacja żołnierzy 2 dywizjonu przeciwlotniczego złożyła wiązankę kwiatów na grobie sierż. Tomasza Murkowskiego poległego w Iraku.

   W tegorocznych Centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Kielcach uczestniczyła 5 osobowa delegacja weteranów i weteranów poszkodowanych 15.pplot. Na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół im. gen.  Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej delegacja weteranów pułku uczestniczyła w obchodach Dnia Weterana organizowanych przez dyrekcję i nauczycieli szkoły. Weterani uczestniczyli w spotkaniach z uczniami, na których dzielili się wrażeniami z pobytu na misjach oraz opowiadali o codziennym życiu poza granicami kraju. Wzięli także udział w zawodach sportowych razem z młodzieżą szkoły. Były to niezapomniane dwa dni przybliżające młodzieży weteranów i udział żołnierzy w misjach.

 

 

Tekst: mjr Grzegorz ŁAPIŃSKI

Zdjęcia: mł. chor. Tomasz WITKOWSKI

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych