15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
Aktualności
Narodowe Czytanie 2018 –
29.08.2018
Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  

 

   Oprócz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - powieści, której publicznego czytania moment kulminacyjny przypada na 8 września, zaproponowano w tym roku lekturę szczególnie ważnych dla polskiej kultury utworów o tematyce patriotycznej. Ich treścią jest narodowa myśl niepodległościowa, spisana od epoki średniowiecza do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Temu niecodziennemu zbiorowi literackiemu nadano symboliczny tytuł „Antologia Niepodległości”.

   Organizatorzy Narodowego Czytania 2018 w Gołdapi: 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, Biblioteka Publiczna oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna, włączyli się twórczo w upowszechnianie tekstów „Antologii Niepodległości”. Nagraliśmy wspólnie film prezentujący autorów oraz tytuły wszystkich 44 utworów wchodzących w jej skład, odczytane przez przedstawicieli lokalnych instytucji, w tym służb mundurowych. Ponadto żołnierze 15pplot, a także pracownicy resortu obrony narodowej, wzięli udział w promocji tekstów antologii na lokalnych portalach internetowych.

   Narodowe Czytanie 2018 w Gołdapi odbędzie się na placu apelowym 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. W roku stulecia Niepodległej to właśnie nasza jednostka jest gospodarzem tej ogólnopolskiej akcji literackiej. Serdecznie zapraszamy w piątek 7 września, w godz. 10.00-13.00. Zachęcamy też publiczność do własnej interpretacji „Przedwiośnia”. Jeśli przyniosą Państwo ze sobą egzemplarze książki, postawimy na nich pieczęć przygotowaną specjalnie na Narodowe Czytanie 2018 przez Kancelarię Prezydenta RP.

 

www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html

 Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych